REVITALIZACE NÁMĚSTÍ MÍRU VE FRYŠTÁKU
Vážení občané.
Město Fryšták si dovoluje seznámit občany města s konečnou verzí řešení modernizace náměstí Míru ve Fryštáku. Projektová dokumentace řeší revitalizaci náměstí Míru ve Fryštáku s cílem zkvalitnění veřejných prostor, zaměřenou na zelenou infrastrukturu, včetně té technické, která přispívá ke zvýšení kvality ovzduší a zlepšení ekosystémových služeb centrální části města, včetně modernizace přestupního terminálu. Modernizovaný přestupní terminál bude vybaven elektronickým informačním systémem. Stavba respektuje průjezdnost náměstí (silnice II/490) i její obslužnost a napojení na stávající dopravní infrastrukturu.
Revitalizace bude spočívat v provedení kvalitních povrchových úprav, doplnění stávajících inženýrských sítí o retenci dešťové vody, vegetačních úprav a výsadba nové zeleně, nového veřejného osvětlení, a nového městského mobiliáře (lavičky, odpadkové koše, stojany a nabíjecí stanice elektro automobilů, kašny a pítka).
Na prvním místě projekt vše podřizuje chodcům mířícím k dopravnímu terminálu, proto je veškerá doprava regulována a přiměřeně omezena jedním výjezdem na ulici 6. května. Parkování bylo přesunuto ze středu na obvod, tím se uvolnil celý střed náměstí pro travnatou relaxační plochu s osmi platany pro relaxaci a odpočinek. Autobusová zastávka bude tvořena dvěma krytými nástupišti.
Střed náměstí s kašnou je kruhově osázen třešní Schmitovou, po stranách se počítá se zachováním dvou stávajících smrků a buku lesního, ty tvoří současnou vegetační kostru náměstí a budou doplněny navrženými lípami srdčitými. Západní část centrální plochy v současném stavu tvoří zpevněné plochy parkoviště. V návrhu je zvětšena travnatá plocha, řešená jako pobytový trávník, který dotváří dvě čtyřčlenné skupiny platanů javorolistých v pravidelném rastru.
Navrhované řešení náměstí Míru je v souladu s bezbariérovým užíváním stavby. Navržený počet stání je 71, z toho je 6 stání pro tělesně postižené. Před poštou a budovou Domu s byty pro seniory jsou 2 vyhrazená stání (pro IZS, popř. sanitku). Stávající režim automobilového provozu na silnici II/490, obousměrný a jednosměrný provoz na místních komunikacích, zůstane zachován.
Vlastní projekt je spolufinancován v rámci Evropské unie, v oblasti aktivity zelená infrastruktura ve veřejném prostranství měst a obcí a dopravních terminálů (spolufinancování z EU cca 40 milionů).
Věříme, že předložený návrh projektu splňuje požadavky na revitalizaci centrální části města Fryštáku, zkvalitnění bezpečnosti provozu, možnost relaxace a místa pro společenské a kulturní aktivity.
Ing. Michal Zlámal, vedoucí OTH
Situační výkres konečné verze řešení modernizace našeho náměstí najdete na webu města (na stránce Investice města).