Služba odchytu toulavých psů
Postup při nálezu toulavých a opuštěných psů na území Města Fryštáku
Posláním zřizované služby pro Město Fryšták je zabezpečení opuštěných a toulavých psů prostřednictvím odborně způsobilé osoby - jedná se o odchyt a krátkodobé umístění těchto psů v útulku (odchytových kotcích).
Odchyt nalezených, opuštěných a toulavých psů je prováděn výhradně na území Města Fryštáku a jeho místních částí Vítová, Dolní Ves, Fryšták a Horní Ves u Fryštáku. V dalších obcích je možné provést odchyt pouze na základě uzavřené smlouvy.
Pokud dojde k nálezu opuštěného, poraněného či zatoulaného zvířete volejte odpovědnou osobu p. Lubomíra Richtera, tel. 702278878. Pracovník má k dispozici čtečku mikročipů pro zjištění majitele zvířete. Pokud máte možnost, psa vyfoťte.
Ceník odchytových a souvisejících služeb (bude účtováno majiteli nalezeného psa)
1. odchyt
- 200 Kč v pracovní době zaměstnance TSF
- 200 Kč + 25 % odchyt mimo prac. dobu
- 200 Kč + 50 % odchyt v sobotu
- 200 Kč + 100 % odchyt o svátcích nebo nedělích
2. odvoz psa do kotce/útulku - Peugeot 206 - 5,90 Kč/km
3. náklady na péči o umístěné zvíře - ubytování - 37 Kč/den (počítají se celé dny, v případě předání psa v odpoledních hodinách se počítá celý den, v případě předání dopoledne se nepočítá nic)
4. krmení (dle váhy psa)
- váha do 11 kg 60 Kč/den
- váha do 20 kg 65 Kč/den
- váha nad 25 kg 70 Kč/den (počítají se celé dny, tj. i započaté)
5. náklady na veterinární péči o zvíře - dle skutečných nákladů
6. administrativní náklady - 0 Kč nebo alternativně 200 Kč
Co dělat při nálezu psa
Vyčkejte na místě alespoň 20 minut, třeba běžel pejsek jen známou trasu napřed a majitel se nakonec odněkud objeví. Především zvažte, zda je odchycení psa nutné a pro vás bezpečné. Může se stát, že vás vystresovaný pes nejen pokouše, ale ještě navíc uteče a vy skončíte na infekčním oddělení. Jestliže je pes přátelský a nechá se pohladit, zkuste ho odchytit. Přemlouvejte ho tichým uklidňujícím hlasem, nalákejte ho na jídlo nebo vlastního psa.
Má pes obojek? Podívejte se, jestli na něm nemá známku se jménem a kontaktem na majitele. Někdy bývá číslo napsané na spodní straně obojku. Pokud bydlíte poblíž, nemáte sebou telefon a pes je ochotný s vámi jít, vezměte ho domů. O psa se také můžete postarat sami v tzv. dočasné péči, než se najde majitel. Jestliže má pes na obojku známku nebo patronu či jinou schránku s telefonním číslem majitele, zkuste ho zkontaktovat sami. Pokud máte s sebou telefon, bude vše jednodušší a můžete začít věc řešit na místě. Není totiž dobré pejska z místa nálezu odvážet. Majitel určitě svého „útěkáře“ hledá a takto mu situaci spíše zkomplikujete.
Upozorňujeme na zákonnou povinnost každého majitele (od 1. 1. 2020) - očipovat psa a následně čip zaregistrovat.
Dostupné registry psích čipů: